sobota, 13 marca 2021

"Sabat sióstr"

 

Płakałam głośno i rozpaczliwie. Pierwszy raz w życiu w taki sposób zareagowałam na scenę z filmu. Wcześniej zdarzało mi się rozczulić, roztkliwić, mieć łzy na granicy rzęs, ale tym razem rozszlochałam się na dobre.

Nie, nie jestem niezrównoważona emocjonalnie. Ten film odebrałam niezwykle osobiście. Opowiem, choć nie bardzo umiem opowiadać a pisać recenzji to już w ogóle nie potrafię. 

Wstrząsnęła i dotknęła mnie przede wszystkim uniwersalność przekazu – nastolatki zawsze i wszędzie, w każdym miejscu i w każdy czasie – wygłupiają się, bawią, odkrywają erotyzm. Są beztroskie i ufne, łatwo je oszukać. Rodzeństwo będzie się między sobą droczyć i czubić ale jednocześnie będzie się wzajemnie z oddaniem chronić. Tak było i tak jest.

Pięć sióstr. Biegają po lesie, mają swoje sekrety, chichoczą, tańczą i śpiewają. Nagle ich w ich świat wkracza brutalna przemoc, zostają złapane, uwięzione i posądzone o bratanie się z diabłem. Inkwizytorzy torturują je w okrutny sposób.

„Wiedźmy zawsze kłamią. A skoro przyznają, że są wiedźmami, to może nimi nie są?”- zastanawia się jeden z inkwizytorów.

Siostry mają nadzieję, że zostaną uratowane przez mężczyzn, którzy wypłynęli na połów i mają wrócić po pełni. Jedna z dziewcząt wymyśla historię o przebiegu sabatu, który zorganizowała. Bierze na siebie całą winę próbując ocalić rodzeństwo. Wie, że czeka je stos.

Ten film nie kończy się dobrze, choć dziewczyny do końca nie poddały się, nie złamały się mimo tortur. Zakute w łańcuch uciekły swoim oprawcom tak, jak się ucieka na zawsze nie wychodząc z domu.

"Sabat sióstr", reż. Pablo Agüero

 

 

 

 

25 komentarzy:

 1. No i płaczę już po samym opisie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nawet o tytuł nie zapytam, bo nie obejrzę. Za ciężkie dla mnie. Ewa

  OdpowiedzUsuń
 3. To nieprawda, że rodzeństwo zawsze się wspiera. No chyba że na filmach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja o tytuł zapytam. Już mnie zachęciłaś.

  OdpowiedzUsuń
 5. A wszystko to na chwałę Pana...

  OdpowiedzUsuń
 6. fabuła zbliżona do "czarownic z Salem"

  OdpowiedzUsuń
 7. religia, WIARA to opium dla mas, przekleństwo dla ludzkości i ostoja wszelkiej maści ZWYRODNIALCÓW !!!
  każda wiara. ale katolicka to jest apogeum.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwyrodnialcy są także wśród ateistów,więc to nie domena katolików, owszem, oburza fakt, że czynią zło zasłaniając się Bogiem i na to nie ma usprawiedliwienia, natomiast tak się składa, że na każdego " złego" księdza jestem w stanie dać przykład dobrego, oddanego Bogu i czyniącego dobro. Nie generalizujmy. Naszym zadaniem jest czynienie dobra- sądzeni będziemy z miłości. Dobrego tygodnia dla wszystkich.

   Usuń
  2. https://www.youtube.com/watch?v=7hFBXQiJGMU

   Usuń
  3. Tetryku W PUNKT !!! Dziękuję to gang i mafia czarna mafia zwyrodnialców ))
   Magdo zobaczyłaś?? owszem nie jesteś w stanie. Co to znaczy "złego" w cudzysłowiu??? jak nazwiesz pedofilii w purpurach i sukienkach, papieży mających dziwki, inkwizycję torturującą i mordującą kobiety i zakonnice mordujące niemowlaki w Irlandii????? że to "źli ludzie byli??

   Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  5. Magdo -ależ co Ty piszesz, jacy ateiści, przypominam, że 90 procent tego narodu to katolicy, więc statystycznie, każdy złodziej, morderca, oszust jest katolikiem. a szczególne ich zatrzęsienie: w zakonach, na parafiach i w biskupich i papieskich pałacach oraz w ordo iuris i rydzykowni a także wszelkiej maści szeregach wojowników chrystusowych(fuj)innych instytucjach pro life i poro wiara, od zawsze. od jakichś 16 wieków.

   Usuń
  6. Nie wolno stosować odpowiedzialności zbiorowej. Wokół mnie jest wielu ludzi którzy w oparciu o wiarę czynią dobro. Do czego Ty zmierzasz? Jak ktoś się przyzna że jest wierzący, to na stos z nm!?

   Usuń
  7. Marysiu, stosy to wynalazek wierzących, a nie ateistów...

   Usuń
  8. Marysiu - słuchaj Tetryka ma rację, na stosach wierzący katolicy, papież i jego ramię inkwizycja palili ludzi za odstępstwo od wiry, ba!!! za samo podejrzenie. Wcześniej bezlitośnie torturując, żeby się przyznali do sabatów z diabłem na łysej gorze. banda zwyrodnialców w sukienkach miała seksualne uniesienia torturując nagie kobiety. Dziś w kraju tutejszym masz problem, gdy jesteś ateistą, kolorowym, lgbt, innowiercą a nie katolikiem...ale może ty mieszkasz gdzie indziej.

   Usuń
 8. Fanatyzm w zadnej postaci nie czyni nikomu dobra,a fanatycy religijni zabijali i krzywdzili miliony niewinnych ludzi i nadal to robia.Krzywdza w imie dobrego Boga!
  Czlowiek jest nabardziej krwiozercza istota na ziemi.
  A takich filmow juz nie ogladam--wole te o ludziach pomagajacych innym, cieszacych sie zyciem.Ja tez chce sie cieszyc zyciem i swiatem ,ktory mnie otacza.

  OdpowiedzUsuń
 9. Gdzie można obejrzeć, na Netfliksie? Bo mnie zaintrygowałaś

  OdpowiedzUsuń
 10. Ale wielkie emocje! Muszę zatem obejrzeć, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Kurcze, to ja ostatnio dławiłam łzy na polskiej "Planecie singli". Może ze mnie jeszcze większy filmowy mazgaj...? ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. a ja miałam w któryms momencie wątpliwości- skąd dziewczyny wiedziały jak przekonująco odprawić taki ceremoniał? ja miałam ciary...

  OdpowiedzUsuń

Twój komentarz