sobota, 23 czerwca 2018

zagadka na weekend


Ostatni dzień roku szkolnego charakteryzuje się gwałtownym  ochłodzeniem i  nadejściem dokuczliwych przelotnych opadów deszczu oraz żabobicia. Znak, że zaczęły się wakacje i czas wyciągać z szafy kurtki. Tak było i tym razem.  W czwartek upał taki, że w szkole muchy od gorąca padały trupem  (a może nie od gorąca tylko z głodu, haha przecież jestem perfekcyjną sprzątaczką) a w piątek zimno, siekący deszcz i wiatr.

Wystrojone na galowo dzieci spędzone na salę gimnastyczną płakały rozpaczliwie prosząc dyrekcję i nauczycieli o skrócenie wakacji do dwóch tygodni najwięcej ale dyrekcja jak zawsze była nieugięta i przy pomocy groźnych woźnych okrzykami  won do domu i innych podobnych  motywacyjnych metod (mopami i miotłami)  skuteczne  rozgoniła towarzystwo a na sali zostały tylko rzędy krzeseł, stoły, kwiaty, prezenty i pan od muzyki ze sprzętem do muzyki.

Sprzątaczki musiały natychmiast doprowadzić salę gimnastyczną do stanu używalności bo to miejsce służy nie tylko do spędzania młodzieży w jedno miejsce ale również służy wieczorami okolicznym mieszkańcom do zrzucania tłuszczu z  tyłków i uganiania się za piłką albo czymś.
Krzesełek było ze trzy miliony a stolików trochę mniej, kwiatów jeszcze mniej.  Jedna sprzątaczka w myśl zasady jak robić żeby się nie narobić natychmiast porwała bukiety i w towarzystwie dyrekcji zniknęła za zakrętem korytarza a wróciła dopiero kiedy już wszystko było wyniesione.

Groźna Woźna nosiła krzesła i stoły aż poczuła, że zdrętwiały jej całkiem ręce tak, że potem już nawet nie mogła odpinać szpilek z dekoracji.  Co innego szpilki a co innego mop, do tego czucie w palcach nie jest potrzebne! Uszykowała więc wiadra z wodą, wetknęła klucze na smyczy  do zamka przy windzie i pojechała na górę myć hol.
Ledwo umyła kawałek posadzki a już przybiegła pani z sekretariatu z wieścią, żeby iść na zebranie w sprawach urlopu. Porzuciwszy na środku korytarza wózek pobiegła za panią z sekretariatu.

Zebranie odbywało się w klasie przeznaczonej dla bardzo niewyrośniętych jeszcze dzieci, krzesełka miały rozmiar siedzącego małego psa. Groźna Woźna usiadła i podziwiając swoje crocsy słuchała o wakacyjnych planach koleżanek. W pewnej chwili poczuła, że coś nią trzęsie od środka i w połączeniu z ciemnością w oczach nie było to miłe uczucie. Oddychać. Wstać. Wyjść na powietrze. Nie wywracać się.
Tak skończyło się dla Groźnej Woźnej zebranie przedwakacyjne. Kiedy już nałykała się tlenu, wróciła do mopa .

Do brzegu daleko.

Umyła jeden poziom i powrzucała wszystkie worki ze śmieciami do jednego wora, a ten zawlekła do kontenera.
Potem umyła drugi poziom. I tu nie będę rozpisywać się o pozostałym sprzątaniu bo to nic ciekawego, może jedynie starszym czytelnikom  nadmienię, że już nie sypie się wapna do toalet i nie truje się much w klasach azotoksem.  Chciałam, tak samo jak tępić ogniem smród w szatni. Ale nie wolno.  Nie i koniec, a ten biały proszek za koszem to rozdeptana kreda.

Kiedy już wszędzie było pozamiatane i umyte a krzesła i stoły stały równo jak żołnierze na placu manewrowym (Natalio, wybacz) Groźna Woźna wzięła milion kluczy do miliona drzwi i zamykała wszystko po kolei. Na końcu zamyka się oczywiście główne drzwi i te klucze Woźna zazwyczaj nosi na szyi. Na szyi nie ma. Na stoliku nie ma. W torbie nie ma. W szafce nie ma.

Takie sceny zazwyczaj ogląda się na filmach.

Kiedy kluczy coraz bardziej nie było, Groźna Woźna odtworzyła dokładnie (oprócz omdlenia) wszystkie czynności i zatrzymała się przy wyrzucaniu śmieci. Tak,  niestety, stało się to, czego każdy, absolutnie każdy się boi. 
Kontener. Klapa. Czarny wór z dziesięcioma mniejszymi czarnymi workami. Kurwa, kurwa, szatan.  Autobus uciekł. Nie ma kluczy.

I teraz zagadka – gdzie były klucze?


36 komentarzy:

 1. Zostały w klasie dla niewyrośniętych dzieci, gdzie było zebranie w sprawie wakacji. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamek przy windzie tam były widziane ostatnie. Jeśli ich tam nie było pojechały na wakacje 😁

   Usuń
 2. Chyba nie chcę wiedzieć....

  OdpowiedzUsuń
 3. Tam, gdzie je zostawiłaś wetknięte ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Że będą kryminały z siekierą w tle, to wiem ale horror w szkole to coś nowego :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Nieźle się zaczyna:)niczym u Jo Nesbo:)
  Gdy śledztwo zatoczy coraz większe kręgi,okaże się ,że to wcale nie chodziło o klucze:)Być może..jak w "Trzecim kluczu":)
  Pozdrawiam,Klarko

  OdpowiedzUsuń
 6. Z doswiadczenia wiem ze sie znajda i to w miejscu najmniej "podejrzanym".
  Martwi mnie co innego bo z tymi odretwieniami i kregoslupem mam podobnie - wiec wiem ze prace fizyczne zwiazane z podnoszeniem, mopowaniem itp sa dla takiej kondycji wprost zabojcze. Rozumiem ze pracowac jest koniecznoscia ale moze powinnas pomyslec o zmianie pracy? To jest powazna dolegliwosc, nie lekcewaz.

  OdpowiedzUsuń
 7. W croksach. A że Groźna Woźna księżniczką na ziarnku grochu nie jest, to nawet nie poczuła, że miała je cały czas przy sobie. :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Moje pewnie by były w kieszeni albo na szyi. Ewentualnie w zamku. Na pewno było by to miejsce, w którym szukałam ich sto dwa razy.
  Spokojnych wakacji, Klarko!

  OdpowiedzUsuń
 9. A może w zamysleniu i zmęczeniu zostaly jednak wyrzucone do śmieci 🤔....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo bylo 10 mniejszych worów,w zasadzie nie wiadomo czy je przeglądalas czy nie

   Usuń
 10. W zamku przy windzie to by było zbyt proste. ..Może z mopami które porzucilas biegnąc na zebranie ???

  A swoją drogą w mojej szkole dekoracje rozbiera ten nauczyciel ktory ubieral, a stoly, nagłośnienie to zawsze jakieś fajne dzieciaki się znajdą by pomóc

  OdpowiedzUsuń
 11. Wiem, że nie lubisz doradzania, więc jak mam więcej nie pisać, to napisz :-)
  Ale parę rozwiązań warto wprowadzić, żeby ułatwić sobie pracę, a że jesteś "początkująca", to może cię trochę wykorzystują.
  Na przykład krzesełka na salę przed akademią mogą przynieść starsi uczniowie w ramach kawałeczka lekcji wf/po lekcjach "za punkty z zachowania" - to musi być uzgodnione z nauczycielami, ale w ostateczności sama możesz poprosić takich, którzy są ci życzliwi, a może i mają u ciebie jakiś dług wdzięczności. Po akademii sprzęt i krzesełka odnosi druga ekipa, żeby nie nadwerężać tych samych, może podczas kolejno wypadającej lekcji wf, której i tak nie mam jak zrobić, bo co, będą skakać przez krzesełka?
  Ten numer z kwiatkami strasznie chamski, rozumiem, ze koleżanka (koleżanka, he, he...) zadbała o siebie i zostawiła cię z robotą...
  Może mały rewanżyk następnym razem ? :-):-)
  Trzymaj się, pozdrawiam wakacyjnie, ale nie pisz proszę, że nauczyciele mają już wakacje...
  To, że dzieci nie ma w szkole, to nie znaczy, że nie ma co robić. I od 15 sierpnia też większość już pracuje, dyrekcje o to dbają...
  A u Was?

  zdrówka - mimo wszystko - życzę

  MBI

  OdpowiedzUsuń
 12. Ty pisz lepiej czy ten urlop dostałaś?

  OdpowiedzUsuń
 13. A klucze się znajdą. Jestem o to spokojna.

  OdpowiedzUsuń
 14. Klucz na szyi. Ewentalnie niżej, bo sznurek pękł. Ty Klarka, nie daj się wykorzystywać, i zrób się bardziej asertywna, bo jak się twoi czytacze zmówią, zjadą na miejsce i dadzą wycisk twoim współpracownicom, to będziesz musiała szukać nowej pracy. Ach wakacje! Pięknego lata i urlopu dla Ciebie!

  OdpowiedzUsuń
 15. Klarko, napisalas to pieknie, z humorem, ale zadbaj o siebie i odpocznij w miare mozliwosci.

  OdpowiedzUsuń
 16. No przecież były na smyczy, na której były razem z kluczem wetkniętym teraz w zamek windy.
  Skleroza to nic groznego, uprzyjemnia wręcz życie, bo jest tyle nowych wrażeń każdego dnia:))))
  W Polsce już koniec roku szkolnego, a tu zaczynają się wakacje dopiero 5 lipca i potrwają do 17 sierpnia. Ale zaraz potem są jesienne wakacje od 22.10 - 2.11. A potem ferie
  bożonarodzeniowe od 22.12 do 5.01.2019.
  I od razu wiadomo po co są na świecie dziadkowie;)))))

  OdpowiedzUsuń
 17. Wiadomo, że w zamku przy windzie, już Klarka napisała a ja czytam uważnie i że zrozumieniem ;-)
  Nosić nic nie powinnaś ale jak wiadomo łatwiej powiedzieć niż zrobić. Klarko kochana, oglądaj mecze, siedź na bujakach, rób sobie same przyjemności. To może jednak meczu nie oglądaj...
  Czy Kiciul wrócił i coś powiedział??

  OdpowiedzUsuń
 18. Dziś też Cię kocham, jak zwykle zresztą :) Słonecznych wakacji bez sprzątania, tylko z blogiem !!!!

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie mam pojęcia; nie przychodzi mi do głowy żadne miejsce.
  Miłych wakacji :)

  OdpowiedzUsuń
 20. A te leniwe bachory to nie mogą przyjść z krzesełkiem a potem wyjść takoż- jak drzewiej bywało? może pomysł racjonalizatorski zapodać trzebaby? Pozdr, Ziutek.

  OdpowiedzUsuń
 21. Kiedyś były takie wisiorki do kluczy co jak gwizdnąć to ćwierkały.
  Może to dobry pomysł, ale po znalezieniu kluczy.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 22. Jak się czyta komentarze po kolei, to już nie trzeba zgadywać. A już zaczęłam główkować, gdzie one mogły być :-)

  OdpowiedzUsuń
 23. Grunt, że klucze się znalazły :).

  OdpowiedzUsuń

Twój komentarz