piątek, 4 października 2013

w pogoni za sensacją

kościół w Modlnicy
Stał się nagle znany w całym kraju. Nie dlatego, że jest zabytkowy lub że jest miejscem idealnym na romantyczny ślub.
Nawet mój Krzysiek ma dość tłumaczenia, że  nasz proboszcz ani  wikary nie są niczemu winni, że księdza Gila nie zna, nie znał i nie wie, o kogo chodzi. Wczoraj się odgrażał, że wreszcie komuś palnie - tak, znam, grywaliśmy pięć lat w karty!

Pedofile są odrażającymi przestępcami i zasługują na potępienie i karę. Ale czym zawinił nasz kościółek, nasz proboszcz i wreszcie my?

a chodzi o to (klik)


PRZYPOMINAM O ROZDAWAJCE! (KLIK)

22 komentarze:

 1. ja chyba coś nie w temacie jestem:(

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam, że odnaleźli (księdza?) w Waszej parafii. Myślę, to to jest duża wieś i nie wszyscy się znają... A kościółek sięga XVI wieku, sprawdziłam... Mój, w którym przyjmowałam wszystkie sakramenty jest z 1756 r. Też stanowi zabytek...

  (po 50)

  (po 50)

  OdpowiedzUsuń
 3. Okropne są te nagonki,sensacje,tytuły w gazetach typu Fakt i niezdrowe zainteresowanie ludzi.Prawda jest taka że temat rozgrzewa dyskusje i każe się zastanowić nad tym wszystkim.Pewnie trudniej jest zmierzyć się z tematem ludziom wierzącym.Ja nie jestem wierząca a mimo to boli mnie sytuacja.Okropne jest to,że są tacy ludzie,że prawdopodobnie z premedytacją zostają księżmi,że nie jest to ich powołanie,że mają inne pobudki.Ale takich przykładów ludzi niemoralnych w kościele jest więcej.Sama mam w otoczeniu dziecko,kolegę mojego syna,którego tata jest księdzem z innej miejscowośći.Na szczęście nikt o tym nie mówi,bo co winny jest ten mały chłopak.Ale uważam,że nie można uogólniać i spojrzeć na księży skromnych,mądrych i z powołaniem,bo tacy są w większości,przynajmniej mam taką nadzieję.Mnie bardziej martwi obłuda hierarchów kościoła,ich buta,uwielbienie do bogactwa i poglądy.Ale może trzeba kogoś takiego jak aktualny papież aby coś się zmieniło?To jacy są arcybiskupi,biskupi i nie wiem kto tam jeszcze jest na czele,to trochę wina samych wierzących,bo nie razi ich to.A przecież są tacy wspaniali i mądrzy księża jak chociażby biskup Życińskich,których warto słuchać i iść z nimi,z nimi mieć po drodze.Ja tylko chciałabym aby księża umieli również z tym problemem kolegów sobie poradzić a nie tak jak biskup warszawki odpowiadać dziwnie po rosyjsku czy tak jak kanclerz kompletnie ignorować temat.A drugiej strony może oni sami nie wiedzą jak reagować?Niestety to na pewno obniży wiarygodność kościoła jako instytucji.A szkoda,bo wierzę,że jest wiele ludzi głęboko wierzących,a nie udających i z obowiązku chodzących do kościoła,którym w tej chwili jest bardzo przykro.Wszyscy w tej chwili mówią o księżach,pokazują sprawy,analizują zachowanie ich a nikt,przynajmniej jak do tej pory nie podjął tematu jaki wpływ na te dzieciaki miały te wydarzenia gdy autorytet jaki na pewno dla ministranta był ksiądz tak się zachował.Aż strach myśleć.Klarko przepraszam za dość chaotyczną wypowiedź,zawsze staram sie pisać składnie ale bardzo chciałam napisać co myślę a mam 1000 myśli na ten temat na raz.A i jeszcze Wasz kościółek jest przepiękny!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. dobrze, że link podałaś bo nie wiedziałabym dlaczego atakują Was. O Księdzu i aferze czytałam, ale ja jestem z tych, którzy najpierw wysłuchają OBU stron a dopiero potem wydają wyroki. Szkoda, że musicie się teraz szamotać z takimi hienami. Pozdrawiam :***

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Próba rozmowy z "drugą stroną" skończy Ci się podobnie jak rozmowa dziennikarzy z abp Hoserem: "pażiwiom-uwidim" albo "To nie Wasza sprawa". Otrzeźwiej kobieto. Posłałabyś swoje dziecko do takiego kapłana? Jan

   Usuń
  2. myślałam raczej bardziej ogólnie :) a z trzeźwością nigdy nie miałam żadnych kłopotów :)
   Pozdrawiam

   Usuń
 5. Nawet jeśli tak jest, i trn ksiądz tam był, to co mieszkańcom wsi do tego?W końcu zrobił się odpowiedni klimat, aby takie czyny wyszły na światło dzienne, a nie były zamiatane, jak do tej pory pod dywan. Ksiądz to taki sam człowiek, jak każdy inny, jeśli zawinił musi ponieść karę. Opowiadanie, że klimat na Dominikanie powoduje seksualny apetyt jest chyba żartem nic innego mi do głowy nie przychodzi. Pamiętam swojego księdza z dzieciństwa, był srogi, za nieuwagę na religii zostawiał w kozie ( ciemnej dzwonnicy) do późnych godzin wieczornych, ciągnął za ucho, aż krew leciała, czasem "strzelił w pysk". Najczęściej chłopcy obrywali, to też było grube przegięcie, dziś nie do pomyślenia, ale jakoś wtedy nikt nie protestował. Ksiądz miał autorytet i kto by tam kwestionował jego metody wychowawcze, jeszcze by z ambony wyczytał.........

  OdpowiedzUsuń
 6. No jasne, winien klimat, materiał z którego kościółek jest zrobiony no i mieszkańcy wioski, z której księżulo pochodzi:)))))))
  A może byłoby lepiej, gdyby ci w niezdrowy sposób tym tematem zainteresowani zajęli się własnymi rodzinami, bo jak na razie to wbrew pozorom w wielu domach dzieci są molestowane seksualnie, ale nawet wtedy, gdy matka o tym wie to udaje,że jest wszystko w porządku,a zastraszone dziecko nic nikomu nie mówi i rośnie z tą traumą. Więc może Twój mąż poradziłby tym pytaczom,by zainteresowali się bardziej stosunkami panującymi w ich własnej rodzinie.
  A kościółek ładny macie.
  Miłego, ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Klarko, coraz popularniejsza jest miejscowość.
  Dopiero co było w niej i o niej głośniej za sprawą :
  "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej" .
  To co teraz Was spotyka , to tylko tania sensacja rozkręcona przez dziennikarskie miernoty.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale piękny Kościół. Fajnie że się ludzie interesują wielu przyjedzie i obejrzy wejdzie i się zachwyci a pytaczom odpowiadać uśmiechem a u was w waszej parafii w porządku jest? To fajnie. Koniec dyskusji.
  Mnie zastanowił napis "Przyjdź Panie Jezu" jak to, to nie ma Go tam w środku?
  :)
  Klarko piękne zakupiłam rzeczy w sklepiku Twoich dzieci a szukałam niektórych długo. Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jesssuu, ja zielona jestem, jak to - Was atakują?
  Może mohery się zjechały i okupują lokalny rynek, jak tam w warszawie pod słynnym krzyżem?
  A swoją drogą, strasznie jestem zdegustowana jak polski Kosciół, ba nawet światowy(!) traktuje pedofili którzy rzeczywiście ukrywają się pod sutanną.
  Biedne te dzieci, bezbronne, zastraszone.. Kościól powinień takich zwyrodnialców sam napiętnować i zarazem nawracac, ale nie dopuszczać ich do kontaktu z dziećmi! Uważam, że ksiądz, choćby skalany takim podejrzeniem, sam powinien oddalić się do życia w jakimś zamkniętym klasztorze.. och Boże, widzisz i nie grzmisz.

  OdpowiedzUsuń
 10. to byłam ja, M-ka - tam wyżej.

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Widziałam wczoraj we Wiadomościach i skojarzyłam, że Ty właśnie w Modlicy mieszkasz, ale szczerze powiedziawszy to myślałam, że to jakaś inna Modlnica nie Twoja. W każdym razie współczuję bo nie wiem co mieszkańcy zawinili. O mojej rodzinnej miejscowośći ostatnio teżw Panoramie było (we wczorajszych wiadomościach również), a to za sprawą matki, która najpierw pobiła swoje dziecko a później chciała udusić smyczą. Dziecko żyje na szczęście. A jest na tyle duże, że samo zadzwonilo na policję i wszystko powiedziało. Nie wiem dokąd ten świat zmierza, ale chyba w złym kierunku.

  OdpowiedzUsuń
 12. No cóż, może chodzi też o to, że każdy ksiądz jest podejrzany. Przynajmniej jak dla mnie. Ale za to macie wesoło ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem co w tym wesołego,ta sytuacja jest raczej tragiczna,równie dobrze może być podejrzany każdy człowiek,Twoje rozumowanie jest dziwnie.

   Usuń
  2. Jeżeli jakiś procent społeczeństwa ma predyspozycje do bycia pedofilem lub zboczeńcem to wśród "duchowieństwa" można to pomnożyć razy 10. Lub więcej. Jak tam komu statystyka wyjdzie. Bo do seminarium nie chodzą już ludzie z powołaniem tylko dla kasy, skryci geje i ludzie z problemami.

   Usuń
 13. Kościół niszczony od wewnątrz i od zewnątrz. Czym to sie jeszcze skończy strach pomyśleć. Okropne to co waszą parafię spotkało

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie bronie nikogo w tej kwestii..., ale na 1000 pedofilow przypada jeden duchowny, a kto jest ta reszta...?
  Kosciol jest piekny.
  Jestem pewna, ze przezyjecie to wydarzenie...
  Serdecznosci
  Judyta

  OdpowiedzUsuń
 15. Jakaś druga M-ka tu pisze - powyżej - ale to nie ja.
  Pozdrawiam, M.
  P.S.
  Kościółek piękny, a sensownemu rozwiązywaniu takich spraw /rozpoznanie,izolacja, ukaranie/ niestety nie sprzyja klimat tworzony przez hordę wlokących się za sensacją jak za ścierwem dziennikarskich hien. W żadnym wypadku nie bronię pedofila - ani księdza, ani przedstawiciela jakiegoś innego zawodu - ale przypomnijcie sobie kilka historii o np wymagającym nauczycielu, którego zniszczyły fałszywe oskarżenia o molestowanie, rzucone przez leniwe siksy z gimnazjum czy liceum. W sieci, czasem i w TV pełno takich historii - niestety, bywają oparte na faktach. Więc tu też warto spojrzeć, jak to ktoś mądrze napisał, z dwóch stron. A czasem nawet z trzech. Jeszcze raz pozdrawiam. M.

  OdpowiedzUsuń
 16. Mnie strasznie denerwuje ta nagonka,z tego powodu przestałam oglądać wiadomości,jest to strasznie dołujące.Moim zdaniem winę należy najpierw udowodnić,musi się odbyć śledztwo i proces.Dopiero potem można publicznie potępić i upublicznić wizerunek,tymczasem tutaj mamy odwrotną sytuacją,najpierw media wydały wyrok to nie w porządku.Gdyby okazało się że ten człowiek jest niewinny nigdy już tego z siebie nie zdrapie.Jestem za oczyszczeniem kościoła i uważam że kościół powinien bardzo ściśle trzymać się zasad ewangelij.Denerwuje mnie też udzielanie sakramentów tak naprawdę ludziom niewierzącym.W całej sprawie najpewniej chodzi o pieniądze.Pytam się z jakiej racji kościół ma płacić odszkodowania,czy jeśli w szkole znajdzie się pedofil czy Men płaci odszkodowanie,czy jeśli by w TVN pracował pedofil czy stacja była by pozwana.Odszkodowania powinna zapłacić osoba która dopuściła się takich czynów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpisuje sie pod tym - obiema rękami. nie chciałam o tym pisać żeby nie moralizować za długo - ale masz 100% racji. Pozdrowienia, M.

   Usuń
 17. Przestępstwami na tle seksualnymi brzydzę się bardzo, przestępstwami jakimikolwiek popełnionych na dzieciach jeszcze bardziej, a skur... pedofilowi bym coś drzwiami przytrzasnęła.
  W moim mieście doszło do sprawy precedensowej - mężczyzna wykorzystany w dzieciństwie przez księdza, wytoczył sprawę kurii. Nikomu jednak nie przyszło do głowy, aby piętnować parafian, czy całe miasto, to chore!
  A kościółek macie piękny, to cenny zabytek i profanacją jest jego opluwanie ze względu na kogoś, kto z większego lub mniejszego przypadku znalazł się w jego pobliżu. Z resztą - czy to kościół się prosił, aby gil czy inny dzięcioł zasiadł w jego ławach?

  OdpowiedzUsuń

Twój komentarz