czwartek, 7 marca 2013

o zarabianiu na blogu


Anka Wrocławianka poruszyła temat zarabiania na blogu. Napiszę Wam, jak to wygląda u mnie.

Nie widzę niczego złego w zarabianiu na blogu bo żadna praca nie hańbi. Jeśli bloger dorobił się sympatyków i jest wiarygodny, to chętnie sprawdzę produkty, które poleca a jeśli prowadzi jakąś kampanię, to wezmę w niej udział wiedząc, że jest to dla niego rodzaj nagrody i rekompensata za czas i pracę wniesioną w prowadzenie swej strony. Ważne (dla mnie, proszę pamiętać, wypowiadam się wyłącznie w swoim imieniu) aby jednak zaznaczał, że artykuł jest sponsorowany.

Nie zaglądam na blogi obwieszone plakatami  byle czego niczym słupy ogłoszeniowe, nie lubię reklam umieszczanych między postami i stron, na których nie ma prawie nic oprócz nachalnej komercji.

Na blogu w Onecie zarabiać się nie dało, ponieważ zabraniał tego regulamin. Jeśli była prowadzona jakaś akcja promocyjna albo kampania, wszystko odbywało się za pośrednictwem portalu a blogerzy w ramach wynagrodzenia dostawali różne przedmioty, nigdy gotówki.

Na blogspocie istnieje możliwość zarabiania przez system  AdSense i początkowo miałam tu reklamy ale kiedy doszło do wypłaty, administrator napisał mi, że zarobki zostały anulowane z powodu łamania regulaminu. Reklamacja nic nie dała i tak pożegnałam się z tym systemem.

Współpracowałam z kilkoma agencjami. Jeśli trafi się Wam propozycja od agencji „Heureka” albo „Fenomem” to można śmiało po pierwszym mailu przyjąć propozycję i się cieszyć. Po pierwsze – wszystko było legalne, zawarte w czytelnej umowie, wypłata na czas a na koniec  rozliczenie z urzędem skarbowym.
Po drugie – poważne traktowanie. Pracownicy odpowiedzialni za współpracę z blogerami traktowali nas z szacunkiem odpowiadając w odpowiednim czasie na maile i zapewniając potrzebne materiały i pomoc techniczną.

Kiedy organizowałam konkursy,  starałam się zapewnić dla czytelników jak najciekawsze nagrody aby zrekompensować  niedogodności związane z komercją na blogu. Nie zgodziłabym się na byle jakie gadżety firmowe bo sama doświadczyłam takiego nagradzania i nie sądzę, by kogoś kręciła smycz do telefonu z logo firmy i długopis w zamian za miesięczne klikanie w banner.

Raz wyjechałam na pobyt sponsorowany do Muszyny. Opisałam to miejsce dokładnie tak, jak się tam czułam i dostało mi się za słodzenie i chwalenie,  ale co miałam pisać, jak  tam naprawdę byłam rozpieszczana, miejsce piękne, hotel porządny, jedzenie dobre a właściciele przesympatyczni. No to co, miałam ich oczernić? To byłoby po prostu wielkie świństwo. Iwonka, bohaterka opowieści o rachmistrzu, pracuje tam do dziś,  ponieważ miejsce to stało się dla mnie inspiracją.

Od czasu do czasu dostaję propozycję umieszczenia bannera czy linku  i każdą propozycję rozważam. Jeśli ktoś mi proponuje przysłowiową czapkę gruszek to nawet nie odpisuję. Szanuję czytelników i zdaję sobie sprawę, że zniosą trochę komercji ale nie chcę nadużywać Waszej cierpliwości.  Na przykład kilka miesięcy wisiał tu miły sklep z sukniami, zarobiłam na jedzenie dla kotów i mam nadzieję, że nikomu to nie przeszkadzało. Wisiały też reklamy firm biorących udział w akcji „wycieczka dla Liptona” bo chciałam je w ten sposób uhonorować.
Wiem jednak,  jak bardzo nie lubicie zaśmiecania tego miejsca, dlatego ustaliłam taką cenę, by wystarczyło na jedzenie dla kotów. Można to prosto policzyć – miesiąc reklamy = miesiąc żarcia popularnej firmy dla dwóch kotów.
Mam nadzieję, że jeśli się tu pokaże jakiś baner, nie pogniewacie się. 

35 komentarzy:

 1. No coś Ty, Klarciu.:) Nikt rozsądny się nie pogniewa. Sama był nie miała nic przeciwko dorobieniu kilku groszy na uczciwej reklamie dobrego produktu. Choćby na tą karmę dla Kazika.:)
  I zajęłabym się tym tak ja Ty, mądrze i z umiarem:)

  mła:)

  OdpowiedzUsuń
 2. dla mnie to żaden problem. jest reklama, znaczy, że posiadacz owej ma z niej jakąś korzyść. i niech ma! a jeśli ma kupę kotów czy psiaków, to wiadomo, że na wódkę tej kasy nie wyda.
  jestem jak najbardziej za, byle z umiarem. jesteś mądrą kobitką, klarko!

  OdpowiedzUsuń
 3. osobiście się na pewno nie obrażę :)
  jeanette

  OdpowiedzUsuń
 4. Niue lubię reklam na cały ekran z ukrytym iksem do zamykania. Inne mogą być. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Extra wpis...
  Masz takie realne podejście do tematu.
  Podziwiam ...
  W ramach bloga można byle nie utrudniać życia czytającym,
  co widzi się na niektórych naprawdę komercyjnych blogach...
  Też mnie najbardziej wkurzają te z x co trzeba zamykać,
  a to wyskakuje i wyskakuje ...

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne podejście. Bardzo dbasz o czytelnika, a to się chwali, więc jak jeszcze przy tym zarabiasz na jedzenie dla kotów - całkiem fajnie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Uważam, że masz zdrowe podejście do reklamy i zarabiania na blogu. AdSense niestety już wielu się zawiodło, dlatego i ja tego nie zastosuję.
  Chociaż mnie właściwie nikt nie zaproponował jeszcze takiej reklamy, którą opłacałoby mi się zamieścić, więc nie mam reklam i tyle :)
  Na maile o wymianę linkami celem wypromowania jakiejś nieznanej mi instytucji albo całkiem nowego blogera (a bo on sam taki depresyjny/tak się stara/tak panią podziwia) po prostu nie odpowiadam...
  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kiedyś pisałaś, że masz w takim wypadku ustaloną zaporową cenę i zrobiłam podobnie, nie ma co sobie śmiecić na blogu za 10 zł na miesiąc albo za tubkę kremu do rąk.

   Usuń
 8. Klarko, nie przepraszaj, reklamy podawane z umiarem napewno nikogo nie zniesmacza. Mnie w kazdym razie nie beda przeszkadzac!

  OdpowiedzUsuń
 9. To ciekawe co piszesz o AdSense - ja wciąż się na nich niezdecydowałam i po tym co napisałaś chyba się niezdecyduję. A poza tym to 100% zgadzam się z Twoim podejściem i aż mi miło, bo kiedyś znałam ludzi z jednej z tych wspomnianych przez Ciebie agencji, od których należy przyjmować propozycje i fajnie wiedzieć, że robią dobrą robotę!

  OdpowiedzUsuń
 10. Mnie nigdy nie przeszkadzały te reklamy, nie wyskakują z nienacka kiedy coś czytam i chcę przewinąć a tu bach! i jestem na stronie czegośtam... Więc jak dla mnie możesz zarabiać banerami na jedzenia dla kotów, swoich i obcych jeżeli masz ochotę. To Twój blog, Ty szanujesz nas czytelników, my szanujemy Ciebie piszątnika ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jasno powiedziane i cenne bo uczciwe.
  Nie reklamy wyprowadzają mnie z równowagi, ale nieudolne próby "robienia w ch...." swoich czytelników. Są takie blogi i takie artykuły sponsorowane. Nie wykluczam, że czasem w umowie blogerzy mają zapis, że nie wolno im jasno powiedzieć, że to reklama. Jednak wówczas albo się tego nie bierze albo pisze tak, żeby stały czytacz nie czuł się traktowany jak półgłówek. Niedawno na znajomym blogu natrafiłam na taką notkę co to "sobie kupiłam takie fajne urządzenie" i trzy ekrany opisu jakie to fajne, jak się to montuje, jak to łatwo się skontaktować z dostawcą, a wszystko suto zaprawione zdjęciami urządzenia technicznego z wyeksponowanymi nazwami urządzenia i producenta na blogu niemłodej pani, która głównie szydełkuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czasem umowa rzeczywiście zobowiązuje do tajności ale chodzi zazwyczaj o wysokość wynagrodzenia albo o sam produkt, o którym nie można opowiadać przed jego ukazaniem na rynku.
   Zawsze jednak jest wybór i nikt nikomu nie przykłada pistoletu do łba, aby za foremkę do ciasta przez tydzień wstawiał jej zdjęcia i piał nad nią z zachwytu.

   Usuń
 12. Wolnoć Tomku w swoim domku :) ... i całe szczęście. Ja akurat odmawiam, bo chciałabym trzymać swój blog z dala od komercji, umów i Urzędów Skarbowych, ale każdy ma prawo do własnych decyzji. Jeśli cel zbożny, to dlaczego nie. Na pewno z powodu reklamy nie będę unikać niczyjego bloga, choć taki naćkany nimi na potęgę na pewno mnie nie przyciągnie. Pozdrawiam. I oczywiście głaski dla kotów.

  OdpowiedzUsuń
 13. Powtórzę to, co napisałam u Anki. Twój blog, Twoje królestwo. Będziesz miała 10 reklam lub żadnej- ja będę sobie tu wchodzić i czytać:)Po prostu fajnie piszesz i lubię Cię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też! Poza tym nauczyłam się nie dostrzegać reklam, więc mi nie przeszkadzają (z wyjątkiem takich wyskakujących nagle na ekran, ooo, tych nie cierpię!)
   Pisz Klarko dla nas, a reklamy umieszczaj jakie tylko chcesz. To Twoje miejsce i sama decydujesz o jego wyglądzie. Jak pojawi się okazja zarobku nie tylko na karmę dla kotów - korzystaj! Wykonujesz kawał dobrej roboty, to i wynagrodzenie się należy.

   Usuń
 14. Dziekuję Ci, Klarka za ten wpis. Ja już zdecydowałam. Za żadne gadżerty, ani za grosze miejsca na swoim blogu nie sprzedam. Tak, jak napisałaś, na karmę dla kotów musi być.

  OdpowiedzUsuń
 15. A kto ma się gniewać za baner? To Twoje miejsce w sieci :-) Ja i tak bedę tu wchodzić :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Normalnych, nachalnych reklam - zwłaszcza tych wyskakujących - nikt chyba nie lubi. Samo umieszczenie banera na blogu też nic raczej nie daje dla firmy reklamującej się - chyba że...

  Mam nadzieję, że nie obrazisz się, ale odniosę się do strony tabletowo.pl, na którą zaglądam będąc zainteresowany treścią artykułów. Są tam reklamy, które zmieniają się codziennie i przedstawiają jakąś promocję - tylko taka forma stałej reklamy ma według mnie sens.

  Chyba sensowniejsze są testy sponsorowane, ale nie teksty, jeno testy, kiedy bloger pisze szczerze, co mu się w danym produkcie podoba, a co jest niefunkcjonalne lub niedopracowane. To zwiększa wiarygodność i sam korzystam z takich recenzji zamierzając coś kupić.

  Myślę, że ktoś doceni Twój talent do operowania słowem i w ten deseń jakąś sensowną propozycję Ci przedstawi, czego serdecznie życzę. -)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na pewno spece wiedzą to najlepiej, a z doświadczenia wiem, że również wszelkie konkursy wymagające aktywności uczestników, np w kampanii "po stronie natury" było wirtualne sadzenie lasu, bo to generuje kolejnych uczestników.
   z pieniędzmi dla twórców nie zmieniło się nic,najlepiej zarabiają pośmiertnie.

   Usuń
 17. nie mam nic przeciwko zarabianiu na swoim blogu - a tym bardziej blogowicza to sprawa, ile zarobi.

  OdpowiedzUsuń
 18. Moja kocica mówi do mnie: " Zostawię cię, odejdę i zeżreją cię myszy, jak nie zarobisz na swoim blogu na dobre żarcie dla mnie" Czyli na tym blogu co mam teraz, zdobycie karmy dla kota jest niemożliwe? I muszę się przenieść tu gdzie Ty jesteś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie wiem, jak jest na tej nowej platformie, na Twoim miejscu kocicy bym się bała, jeszcze się rzuci w desperacji do tętnic;)

   Usuń
 19. A ja nie mam serca ani glowy do zarabiana pieniedzy na blogu... Ale jak ktos ma i chce, dlaczego nie...
  Serdecznosci
  Judith

  OdpowiedzUsuń
 20. Siemka Klarka...Jasne, że nie ma niczego złego w zarabianiu na blogu. Gdybym tylko był "systematycznie zorganizowanym" blogerem, to sam bym na swoim pisaniu zarabiał. Jeżeli tylko bloger jest uczciwy i wiarygodny w swoich ocenach, to rzeczywiście będzie posiadał grupę, która być może zacznie kierować się jego ocenami, sugestiami i wnioskami...Bloger Autorytet, to najważniejsze wyróżnienie jakie może bloger otrzymać...I szkoda, że nie ma takiego wyróżnienia, za to jest cała masa wyróżnień "o niczym"...Ale, to już inny temat - Narka,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. witaj, miło Cię widzieć.
   po tych paru latach blogowania dochodzę do wniosku, że nie da się rozdzielić na osobowość blogową i realną, jeśli ktoś chce być wiarygodny to musi być sobą i na blogu, i w życiu.
   A na takie wyróżnienie to dopiero byłoby zobowiązanie i ciężar dla nieprzyzwyczajonych;)

   Usuń
 21. Ja tu wchodzę poczytać i reszta mnie nie interesuje. Tak naprawdę nie zwracam uwagi,co jest na blogu poza Twoim tekstem. Jeśli będzie jakaś reklama -kliknę, skoro dla kociaków:)
  Monika

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie mam nic przeciwko komercjalizacji blogów, o czym z resztą kiedyś nawet pisałem. Mam dużo przeciw sprzedawaniu się za byle co i dla byle kogo. To szczególnie widać na blogach kulinarnych. Przypuszczam że też i na modowych, ale że tam nie zaglądam to nie wiem. Najbardziej żałosne są teksty pisane pod sponsora - niektórzy bardzo nisko upadli, bardzo.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no tak - "kupiłam sobie dziś tu i tu buty na wyprzedaży za zaledwie 650 zł(zdjęcie butów z każdej strony)i słitaśną torebunię za 370, do tego cudny płaszczyk (kolejne zdjęcia) a to wszystko ze studenckiego stypendium"
   ech, zazdrość mi uderza do łba;)

   Usuń
 23. Nie gniewam się za reklamy, które wiszą na tym blogu, bo... zazwyczaj nie zwracam na nie po prostu uwagi. Spojrzę co też ciekawego wisi, może nawet kliknę, jeśli treść reklamy mnie zainteresuje, ale wchodzę tu po treść wpisów, nie po reklamy - dlatego niechaj sobie wiszą, jeśli o mnie chodzi :)

  Klikam zawsze, jeśli ktoś o to wyraźnie prosi w notce. Nic mnie to nie kosztuje, taki klik od czasu do czasu, a jeśli mogę przez to pomóc lubianej osobie... czemu nie? :)

  OdpowiedzUsuń
 24. No właśnie u mnie zbliża się termin wypłaty z GOOGLe. I ciekawe czy dostanę????
  Mam obawy.

  Wszystkiego najlepszego z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet!
  Lepszych życzeń od najlepszych nie wymyślę!
  Ale raz jeszcze pożyczę zdrowia!!!!!!!!!!
  Vojtek facet hetero :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję za życzenia:) koniecznie napisz, jak poszło z rozliczeniem bo byłbyś pierwszą znaną mi osobą, której zapłacili.

   Usuń
 25. O, uwielbiałam babeczki z Heureki :) A konkursy fajna sprawa, bo czytelnicy też korzystają :) Reklamy mi nie przeszkadzają, na blogu przynajmniej korzysta na nich ktoś kogo znam, w Tv nie mam wyjścia :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Bardzo pouczające objaśnienie istotnego aspektu blogowania. Wiele się dowiedziałem. Tylko jednego nie pamiętam. Otóż zachodzę w głowę kiedy widziałem tu jakąś reklamę czy komercyjny tekst. Albo jestem wybitnie gapowaty albo robisz to tak subtelnie, że nie rzuciło się mnie na oczy.
  Powodzenia Klarko

  OdpowiedzUsuń
 27. Kliknę, smacznego życzę kotom ;-)
  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń

Twój komentarz